Het lijkt erop dat je een verouderde browser gebruikt waarin sommige onderdelen van Clubbase niet goed functioneren. We raden je aan om een andere browser te gebruiken.

Steeds meer betaalde verenigingsmanagers bij sportclubs

NOC*NSF08 nov. 2021

Het aantal verenigingsmanagers bij sportclubs is sinds 2007 bijna verviervoudigd, zo blijkt uit een onderzoek van het Mulier Instituut. Vooral de grote verenigingen zetten deze betaalde krachten in.

Tim van Boxtel schreef in BN De Stem een artikel over dit onderwerp, waarin hij enkele clubs uit West-Brabant aan het woord laat.

Nederland is van dik tweehonderd naar zeven- tot achthonderd verenigingsmanagers gegaan, blijkt uit cijfers van het Mulier Instituut. Een stijging die niet los gezien kan worden van het afnemende aantal leden dat een vrijwilligerstaak op zich wil nemen.

“Een verenigingsmanager werkt vooral goed als hij of zij ingezet wordt om vrijwilligers te werven of faciliteren”, zo vertelt programmamanager club- en clubkaderontwikkeling Jan Minkhorst van NOC*NSF. “Het is een ontwikkeling die wij aan het onderzoeken zijn. Het gaat over hybride vormen van werken: opgeleide en betaalde krachten die bij clubs samenwerken met vrijwilligers. Zo heb je ook sportparkmanagers en clubkadercoaches, die startende trainers begeleiden.’’

Salaris terugverdienen

In de CAO Sportverenigingen uit 2019 kwam de verenigingsmanager uit op een salaris van tussen de 2200 en 4000 euro op fulltime basis. Een flinke investering voor sportclubs, die in de coronatijd al hard in de portemonnee zijn geraakt.

Ook in West-Brabant hebben verschillende clubs verenigingsmanagers in dienst, vaak voor een halve werkweek. Het is een investering die zichzelf terug kan verdienen, zo constateren ze bij de Bergse voetbalclub MOC’17 na twee jaar. “We merkten dat er behoefte was aan een vrijwilligerscoördinator, die vrijwilligers kon vinden, binden en boeien. We wilden een beleid maken met een paar uur verplicht vrijwilligerswerk voor ieder lid’’, vertelt Jurgen van Zwol, voorzitter van de Bergse club met zo’n 1200 leden. Het aannemen van een verenigingsmanager is tot dusverre een succes. “Hij heeft de vrijwilligerstaken in hapklare brokken opgedeeld, waardoor we nu alles gedaan krijgen binnen de vereniging. Daarnaast helpt hij leden snel bij hun vragen.’’

Duidelijkheid

Die ‘hij’ is Ger Leenders, een man met een verleden bij MOC’17 en in het bedrijfsleven actief als coach van ondernemingsraden. In de praktijk is de 62-jarige verenigingsmanager meer werkzaam voor MOC’17 dan de 16 uur die hij betaald krijgt. “Je moet oppassen dat je niet 24/7 bezig bent. Daarvoor heb je een duidelijke structuur nodig. Je moet iemand zijn die kan organiseren en niet op zijn mondje is gevallen. Ik heb voor iedere tak van de vereniging een coördinator onder me.’’

Het vrijwilligersbeleid is Leenders’ prioriteit, waarbij hij de link is tussen het bestuur en de rest van de club. Daarnaast houdt hij contact met gemeenten, scholen en hun stagiairs en het leerwerkbedrijf. Ook probeert hij het clubhuis op doordeweekse dagen te vullen. “Dat kan met een kaartclub of bedrijf zijn dat hier een werkoverleg houdt. Zo genereren we extra omzet.’’ Hij geniet van de baan. “Het voelt niet als werken.’’

Nog 90 jaar

Hockeyclub Tempo, ook uit Bergen op Zoom, heeft sinds dit seizoen een verenigingsmanager, door hen clubmanager genoemd, vertelt voorzitter Mike de Bruin. “Voor 20 uur per week. Het aantal vrijwilligers sterft uit, daar moesten we op reageren. De clubmanager zorgt onder meer dat we de kennis van de vrijwilligers vastleggen, zodat die niet verloren gaat als iemand stopt. Ook onderhoudt hij contacten met de hockeybond, de brouwer, stuurt hij onze betaalde krachten aan en zorgt hij dat het clubhuis goed draait.’’

De contributie werd met een tientje verhoogd om de clubmanager binnen te halen. “We bestaan 90 jaar en willen graag nog 90 jaar door. Daarvoor is dit nodig.”

Financiële middelen

Voetbalvereniging Dongen wil graag een verenigingsmanager, maar heeft daar nu geen geld voor. “Onder meer door de coronacrisis hebben wij geen vlees meer op onze botten’’, laat voorzitter John Paul Verkooijen weten. Hij hoopt met een goed seizoen de benodigde financiële middelen binnen te halen. “We zoeken iemand die de lijm vormt tussen alle taken en het bestuur. Zodat de voorzitter niet gebeld wordt met vragen als ‘Waar liggen de hoekvlaggen?’ Iemand die het dagelijkse reilen en zeilen runt, op de club is als de leverancier komt.’’

Hij wil de kosten niet puur op de leden verhalen. “Die moeten via de exploitatie gedekt worden, denk aan evenementen en de omzet van de kantine.’’

Het is van belang om een realistisch doel voor een verenigingsmanager te formuleren. Dat merkten ze bij de Bredase atletiekvereniging Sprint. “We dachten dat onze verenigingsmanager een deel van haar salariskosten terug kon verdienen door bedrijven binnen te halen als sponsor of door ons terrein te verhuren. Dat lukte niet’’, stelt voorzitter Paul Alberts. “Het had niks met haar te maken, maar atletiek is niet sexy voor bedrijven. We zouden zo’n kracht wel kunnen gebruiken voor bepaalde taken, maar hebben daar het geld niet voor. En de contributie willen we niet verhogen.’’

Vooral oudere clubs

Het Mulier Instituut doet onder meer onderzoek binnen sportverenigingen. Zo ook naar verenigingsmanagers. In 2007 vroegen zij de verenigingen uit hun panel of ze een verenigingsmanager hadden en dat herhaalden ze begin dit jaar. Het aandeel clubs met een verenigingsmanager steeg van nog geen procent naar 3 procent. Omgerekend naar heel Nederland zouden dat zeven- tot achthonderd verenigingsmanagers zijn, ten opzichte van tweehonderd in 2007. “Vooral de oudere clubs, clubs met meer dan driehonderd leden en clubs met een eigen accommodatie hebben een verenigingsmanager. Je komt al snel uit bij veldsportclubs en teamsporten’’, vertelt Jo Lucassen, senior onderzoeker van het Mulier Instituut.

Foto: Tonny Presser


NOC*NSF 08 nov. 2021

Link gekopieerd naar klembord

Heb je een vraag?

Heb je een vraag?

Neem contact op met NOC*NSF Sport Support via: