Het lijkt erop dat je een verouderde browser gebruikt waarin sommige onderdelen van Clubbase niet goed functioneren. We raden je aan om een andere browser te gebruiken.

Aangepast badminton in Culemborg: van de nood een deugd

NOC*NSF24 sep. 2019

Eigenlijk was het slecht nieuws, wat de Culemborgse badmintonvereniging BCC begin 2018 kreeg. Het ledenaantal liep terug, waardoor men in een andere ruimte moest gaan sporten, die niet rolstoelvriendelijk was. Dat was voor de groep aangepast badminton van de club het moment om te besluiten dat ze op eigen benen verder wilden. Met een succesvolle ledenwervingscampagne lukte dat! 'Badminton Zonder Drempels' werd opgericht en verdubbelde zijn ledental!

'Deze situatie was eigenlijk precies de impuls die we nodig hadden. We hebben gekeken of we zelfstandig door konden gaan en hebben daar een heel succesvolle ledenwervingscampagne tegenaan gegooid', vertelt trotse secretaris BZD Leen Beuker.

De boer op

'Met een plan van aanpak zijn we letterlijk de boer op gegaan, op zoek naar sponsors. We hebben geflyerd, instanties benaderd waaronder de revalidatieklinieken in de regio zoals De Hoogstraat in Utrecht en een dependance van de Nijmeegse Maartenskliniek in het ziekenhuis van Tiel. Daarnaast hebben we regelmatig contact met de Parabadmintonfoundation om ons te ondersteunen in het aangepast badminton. November vorig jaar organiseerden wij een clinic waar onze burgemeester het op moest nemen tegen oud-wereldkampioen parabadminton Ilse van de Burgwal. Dat was echt een enorm succes, alle regionale bladen hebben er aandacht aan besteed. Onze campagne heeft ons tot nu toe uiteindelijk 50 procent meer leden opgeleverd. We hebben nu veertien betalende leden. We zijn heel blij.'

Een regio vol badmintonfanatici

'Er is hier inderdaad veel enthousiasme voor deze sport. Bij de meeste sporten komt op een reguliere training zo´n 60 procent opdagen. Bij deze groep is het zeer uitzonderlijk als er iemand níet komt opdagen. En dat terwijl badminton toch wel een onbekend maakt onbemind type sport is. Maar als ze het spel eenmaal hebben uitgeprobeerd dan blijven de mensen ook, is mijn ervaring. Ze blijven komen en vertellen er ook enthousiast over in hun eigen vriendenkring. Daarnaast denk ik dat ons principe, namelijk dat spelplezier voorop staat, goed valt. Wij communiceren heel duidelijk dat een beperking geen reden is om geen plezier in het spel te hebben.’

De uitdagingen

Uiteraard zijn er ook de nodige uitdagingen als het gaat om badminton met een beperking, vertelt Leen. ‘Voor ons is een bijzonder punt van aandacht dat we de balans tussen sporters met een geestelijke beperking en een lichamelijke beperking goed houden. De ene groep heeft meer meer competitieve ambities dan de andere groep die gewoon voor het plezier speelt. Vandaar dat wij ook voor ieder lid met een geestelijke beperking een vaste begeleider hebben waartegen zij/hij kan spelen. Ik heb zelf een polyneuropathie, een zenuwenaandoening waardoor de grote zenuwen in beide benen niet functioneren. Omdat ik slecht de balans kan houden zit ik soms in een rolstoel. Maar ik speel zelf nog staand, met behulp van braces, speciale voetortheses (speciale voetondersteuning, red). Voor mij is het dus ook heel bijzonder om in deze club actief te zijn.’

Wensen voor de toekomst

'Gezien onze ambitie willen we ook toernooien gaan doen met voorbereidende trainingen. Daar hebben we het binnen het bestuur ook over gehad. We hebben naast betalende leden ook vaste begeleiders die onze spelers met een verstandelijke beperking trainen, want verandering is lastig voor deze doelgroep. Twee van de begeleiders willen zich zoals gezegd graag laten opleiden tot trainers in aangepast badminton. Sponsoring is daarom zeker welkom. Daarnaast willen we nog graag een paar leden erbij zodat we een extra zaal erbij kunnen krijgen. Nu spelen we nog wel eens tussen de banen door.'


NOC*NSF 24 sep. 2019

Link gekopieerd naar klembord

Heb je een vraag?

Heb je een vraag?

Neem contact op met NOC*NSF Sport Support via: